SRC - Rally Bohemia

14.06.2021

Pátá soutěž sezóny zavítala na sever Čech a nabídla závodníkům rychlostní zkoušku na okruhu i klasické erzety vedoucí lesem. Celkem patnáct měřených úseků znamenalo 133 měřených kilometrů. Počasí všem přálo, byly příjemné teploty a svítilo slunce.
V čele rally i samotné třídy se po úvodních kilometrech usadil Martin Bujáček s i20 WRC. Za ním se držel Polák Maciej Zawisza se stejným vozem. Třetí byla Fiesta WRC pilotovaná Liborem Tomečkem. Pořadí se měnilo už po páté erzetě, na které havaroval Zawisza. To pomohlo Lukáši Večeřovi, který se se svou Fabií WRC posunul na třetí místo. Ale pomýšlel i na vyšší příčku a od druhé pozice jej dělily sekundy. Žádné drama se nedělo a tak si pro vítězství dojel Bujáček, Tomeček uhájil druhé místo a Večeřa starší WRCo dovezl na třetí příčce. TOP5 ještě doplnili borci Roman Zbořil na Fabii WRC a Jenda Novák s i20 WRC.
V rámci třídy RC1 jel dobře Karel Schamberger, který bohužel přehnal nasazení v noční RZ a jeden ze skoků poslal jeho speciál mimo trať rovnou do stromu. Přišlo odstoupení z bronzové pozice. I přes penalizaci za superally byl Schamberger v cíli klasifikován jako pátý ve třídě za Schambergerem st.
První trojice ve třídě RC2 jela vyrovnané časy a rozdíly mezi nimi byly nepatrné. Ve vedení se držel Polák Pawel Lipowczan na C3 R5 pronásledovaný Michalem Vašíčkem na Polu R5 a Matějem Jonáškem s Fabií R5. Na osmé rychlostní zkoušce zaváhal Vašíček, trať mu nesedla a svůj rallyový speciál poslal mimo trať hned dvakrát. K většímu poškození vozu nedošlo, ale časová ztráta byla taková, že následoval propad na třetí místo za Jonáška. Pořadí se měnilo po RZ 11. Do časové kontroly nedorazil Jonášek. Měl na trati technické problémy, které zastavily jeho vůz a na řadu musela přijít odtahovka. Do té doby suverénní Lipowczan nejspíš ztratil koncentraci na předposlední rychlostce, nebyl na něj vyvíjen přímý tlak, ale i přes to jezdec havaroval. Pro vítězství si dojel Vašíček se svým Polo autem, druhý byl Josef Tomeček s Fabií, třetí Polák Mirek Woronecki také s Fabií. I přes penalizaci za superally Lipowczan skončil ve třídě čtvrtý, nejrychlejší pětici uzavřel Lukáš Drahotuský na i20.

V předokolkách si dobře počíná Vladimír Dlouhý, nyní sedlající Hondu Civic R3, a i nyní šel do vedení od počátku soutěže. Bohužel se v první etapě nedařilo bratrům Řezníčkům, kteří kvůli havárií museli do superally z pódiových umístění. Milan musel být na pozorování v péči lékařů po tom, jak na skoku v RZ 8 vyletěl mimo trať rovnou do stromu. Posádka byla v pořádku, Citroën DS3 R3 se také povedlo opravit a tak vyrazili vstříc dalším měřeným kilometrům ve druhé etapě. To už se za Dlouhým na pódiu usadil Rostislav Novosad s Cliem R3 a Jiří Moravec se stejným vozem. Už to vypadalo, že o stupních vítězů je rozhodnuto, ale karty ještě zamíchal u konce rally Moravec, který havaroval, nabral časovou ztrátu a na bronzový stupínek před sebe pustil Milana Řezníčka. První dvě příčky zůstaly beze změny.

V kategorii starých WRC byly pozice rozdány téměř od začátku Bohemky. Borci s těmito ikonickými vozy jedou dobře, technika pracuje dobře a tak není divu, že se objevují i na předních pozicích v celkovém pořadí. Svou Fabií WRC vůbec nešetřil Lukáš Večeřa, který bral zlato. Stříbro si vyjel Roman Zbořil se stejnou značkou a na bronz dosáhl Alex Markvart s Focusem, i přes penalizaci za superally. Markvart vypadl na desáté rychlostní zkoušce smolně asi 100 metrů před cílem, když narazil do svodidla.
Letošní Bohemka nabídla různá překvapení i pěkné souboje. Teď nás čeká měsíc pauza a přípravy na Kopnou. Naberte nové síly do zbytku sezóny.

Autor článku: Michal Labudek

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky